BIP - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 33 SPECJALNA

BIP - strona główna
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 33 SPECJALNA

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

Treść strony

wersja do druku
PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

 

 

 

 

 

PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 33

IM. JANA BRZECHWY Z ODDZIAŁAMI PRZYSZPITALNYMI

W CHORZOWIE

 

 

Rok szkolny 2023/2024

 

 

Uczymy się żyć zdrowo i bezpiecznie

dla siebie i innych

 

 

 

                                            Opracowanie:

                                                   Marta Stasiowska

                                                 

 

 

Spis treści

 

       Wstęp……………………………………………………………………….…..……            3

       Podstawy prawne programu………………………..…………………….………….  5

       Cele programu………………………..……………………………………….……..     6

       Misja szkoły………………………………………………………………………….      7

       Strategia wychowawczo-profilaktyczna szkoły…………………………….……….  8

  1. działania edukacyjne związane z promowaniem wśród uczniów zdrowia, higieny, bezpieczeństwa, życia bez nałogów…………8
  2. działania związane z promowaniem wśród
    uczniów modelu absolwenta szkoły………………………..…. 12

        Współpraca ze środowiskiem lokalnym……………………………………………           14

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wstęp

 

Uncja profilaktyki jest więcej warta niż funt leczenia

McDoughall

 

            Szkoła stanowi jedno z najważniejszych środowisk życia młodego człowieka. Jej zadaniem jest nie tylko kształcenie, ale również wychowanie dziecka. Placówka specjalna spełnia ponadto jeszcze jedną ważną rolę – przygotowuje dzieci z niepełnosprawnością intelektualną do funkcjonowania w społeczeństwie na miarę ich potrzeb i możliwości.

            Wszelkie działania szkoły koncentrują się wokół wychowania uczniów na osoby potrafiące żyć z innymi i dla innych. Pracownicy szkoły dążą do tego, by wychowankowie nie angażowali się w zachowania patologiczne, jak choćby uzależnienia, agresja, podejmowanie wczesnej aktywności seksualnej czy wagary. Przeciwdziałanie tego typu zjawiskom jest możliwe tylko przy zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki.

            Co kryje się pod pojęciem profilaktyka? Zbigniew Gaś podkreśla, że profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczanie i likwidowane czynników, które blokują prawidłowy rozwój i zaburzają zdrowe życie[1]. Celem profilaktyki jest zatem ochrona ucznia przed zachowaniami hamującymi lub niszczącymi jego rozwój, które określa się mianem zachowań ryzykownych. Ponadto profilaktyka ma na celu wyposażenie młodego człowieka w umiejętność odnalezienia się we współczesnym świecie, budowania pozytywnych więzi z innymi ludźmi. Niezbędnym elementem działań profilaktycznych jest nie tylko zapoznanie uczniów ze sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach, ale i wykształcenie zdolności do wyrażania własnych potrzeb, emocji i opinii adekwatnie do możliwości.

            Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 33 im. Jana Brzechwy z Oddziałami Przyszpitalnymi powstał w wyniku diagnozy środowiska uczniów. Jest zgodny z aktami prawa oświatowego. Zgromadzone w niniejszym programie działania wychowawcze i profilaktyczne wspierają pracę nad harmonijnym rozwojem osobowości uczniów i budowaniem nawyku zdrowego stylu życia.

    Nadrzędnym celem niniejszego programu jest stworzenie szkoły bezpiecznej, stymulującej rozwój psychiczny uczniów oraz kształtującej charakter młodego człowieka.

     Program profilaktyczno-wychowawczy szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej. Opracowany został na podstawie diagnozy potrzeb i problemów występujących w środowisku szkolnym z uwzględnieniem:

  • wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora;
  • obserwacji klas i określeniu ich słabych i mocnych stron;
  • dokumentów szkolnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawy prawne programu

 

  1. Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z dnia 23 grudnia 1991 r. nr 120).
  2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r., poz. 1148).
  3. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r, poz. 1481 ze zm.).
  4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego (DZ.U. z 2018 r. poz. 1675).
  5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. ( Dz. U. z 2016, poz.1249 ze zm.) oraz z dnia 22 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenia w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii ( Dz. U. 2018 r., poz. 214).
  6. Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych ( Dz. U. z 2018 r., poz. 310 z późn. zm.).
  7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej ( Dz. U. 2018, poz.467 z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach szkołach i placówkach ( Dz. U. z 2013 r., poz. 532 ze zm.).

  1. Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ( Dz. U. z 2018 r. poz. 1446 z późn. zm.).

 

 

 

 

Cele programu

 

Cele główne:

  1. Zapobieganie rozwojowi niepożądanych zachowań wśród uczniów.
  2. Propagowanie wśród dzieci i rodziców zdrowego stylu życia.

Cele szczegółowe:

  1. Wspieranie uczniów w radzeniu sobie z trudnościami szkolnymi.
  2. Stwarzanie warunków sprzyjających poczuciu bezpieczeństwa.
  3. Kształtowanie wśród uczniów umiejętności rozwiązywania problemów oraz zdolności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
  4. Niwelowanie przyczyn absencji na zajęciach szkolnych.
  5. Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem agresji słownej i przemocy cielesnej. Budowanie krytycznej postawy wobec wszelkich przejawów zachowań agresywnych w szkole i poza nią.
  6. Kształtowanie wśród uczniów asertywnej postawy wobec wszelkich propozycji związanych z działaniami zagrażającymi zdrowiu i bezpieczeństwu.
  7. Podniesienie wiedzy na temat skutków zdrowotnych i społecznych wszelkiego rodzaju uzależnień.
  8. Wdrażanie uczniów w zasady zdrowego stylu życia, propagowanie aktywności ruchowej i zainteresowania sportem.
  9. Oferowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
  10. Współpraca nauczycieli i rodziców w zakresie zapobiegania pojawianiu się niepożądanych zjawisk wśród dzieci i młodzieży.

 

 

 

 

 

MISJA SZKOŁY

 

Misją Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 33 w Chorzowie jest edukacja uczniów                    z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. Najważniejsze w naszym działaniu jest rozwijanie autonomii ucznia niepełnosprawnego, jego personalizacja oraz socjalizacja, a w szczególności wyposażenie go w takie umiejętności i wiadomości, aby:

ü  mógł porozumiewać się z otoczeniem w jak najlepszy sposób (werbalnie lub pozawerbalnie);

ü  zdobył maksymalną niezależność życiową;

ü  był zaradny w życiu codziennym adekwatnie do indywidualnego poziomu sprawności oraz umiejętności;

ü  mógł uczestniczyć w różnych formach życia społecznego na równi z innymi członkami danej zbiorowości, znając i przestrzegając ogólnie przyjętych norm współżycia oraz zachowując prawo do swojej inności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STRATEGIA WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNA SZKOŁY

 

Działania edukacyjne związane z promowaniem wśród uczniów zdrowia, higieny, bezpieczeństwa, życia bez nałogów

 

Cele:

  1. Podnoszenie poziomu wiedzy dzieci na temat zdrowia oraz bezpieczeństwa własnego i innych. Informowanie o zagrożeniach, takich jak: alkohol, narkotyki, przemoc.
  2. Kreowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych u dzieci i rodziców. Kształtowanie u uczniów postawy poszanowania godności osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.
  3. Rozwijanie u uczniów asertywności oraz umiejętności przeciwstawiania się niewłaściwym zachowaniom. Podnoszenie poziomu wiedzy na temat radzenia sobie z naciskami płynącymi ze strony społeczeństwa (nakłanianie do alkoholu, narkotyków, agresji).

 

Podejmowane działania

Formy realizacji

 

Realizowanie programów nauczania

  1. Opracowanie i realizowanie programów nauczania i programów wychowawczych zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Realizowanie treści programowych związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem w ramach różnych zajęć edukacyjnych – na wszystkich przedmiotach.
  2. Wykorzystywanie technik multimedialnych w celu bardziej obrazowego przekazania wiadomości dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa ucznia.

 

Realizowanie programów profilaktycznych, w tym programów proponowanych przez Państwowy Inspektorat Sanitarny. Udział w kampaniach ogólnopolskich promujących zdrowy tryb życia i zwracających uwagę na bezpieczeństwo dzieci.

  1. Zapobieganie próchnicy.
  2. Zapobieganie wszawicy.
    1. Edukacja zdrowotna – w tym programy: „Trzymaj formę”, „Smak życia, czyli debata o dopalaczach” oraz „Znamię! Znam je” (program profilaktyczno-edukacyjny z zakresu profilaktyki

nowotworów skóry) zalecane przez Państwowy Inspektorat Sanitarny.

  1. Realizacja Programu dla szkół w świetlicy (owoce i mleko w szkole).

 

 

Prowadzenie działań edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem

  1. Spotkania z przedstawicielami policji oraz straży pożarnej.
  2. Edukacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy

- ćwiczenia instruktażowe w ramach lekcji wychowania fizycznego oraz edukacji dla bezpieczeństwa;

3. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa w drodze do/ze szkoły oraz w szkole:

  • pogadanki, zapoznanie ze szkolnymi regulaminami bezpieczeństwa, instruktaże w zakresie dróg ewakuacji;
  • przypomnienie przepisów ruchu drogowego, umiejętność bezpiecznego poruszania się na drodze.

4. Edukacja w zakresie bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii w górach i nad wodą (zajęcia informacyjne dla uczniów realizowane podczas lekcji godziny z wychowawcą, języka polskiego, edukacji dla bezpieczeństwa oraz zajęć świetlicowych).

5. Badanie poziomu bezpieczeństwa w szkole wśród uczniów szkoły (ankiety, rozmowy indywidualne).

6. Badania technikami socjometrycznymi zespołów klasowych. „Plebiscyt Życzliwości i niechęci”, „Technika Moreno”.

 

 

 

Promowanie zachowań proekologicznych i prozdrowotnych

  1. Promowanie zdrowia w ramach zajęć szkolnych (przyrody, godziny wychowawczej, języka polskiego, zajęć świetlicowych itd.)
  2. Akcje informacyjne dotyczące zdrowego odżywiania w formie gazetek ściennych i świetlicowych zajęć tematycznych.
  3. Udział w konkursach związanych z tematyką prozdrowotną.
  4. Obchodzenie Światowego Dnia Ziemi oraz akcji Sprzątania świata.
  5. Organizowanie Dnia Dziecka na sportowo.
  6. Udział w zawodach sportowych zgodnie z miejskim kalendarzem sportowym.
  7. Realizacja programu Aktywna przerwa.

 

Edukacja w zakresie zaburzeń spowodowanych złym odżywianiem (anoreksja, bulimia, otyłość)

Rozpowszechnianie wiedzy na temat objawów i skutków złego odżywiania (wychowawcy, higienistka, nauczyciele wychowania fizycznego).

 

Kształtowanie właściwych postaw wobec uzależnienia

  1. Informowanie o społecznych i zdrowotnych skutkach stosowania substancji psychoaktywnych (ze zwróceniem uwagi na „dopalacze”, napoje energetyzujące, alkohol, papierosy ) – zajęcia profilaktyczne w ramach godzin wychowawczych i lekcji przedmiotowych.
  2. Udział w programach przeciwdziałających uzależnieniom.

 

Wspieranie harmonijnego rozwoju uczniów pod względem emocjonalnym, psychicznym i społecznym

  1. Kształtowanie umiejętności psychospołecznych: rozpoznawania i wyrażania własnych stanów emocjonalnych; radzenia sobie ze stresem; zachowań asertywnych; sztuki rozwiązywania konfliktów (wszystkie zajęcia edukacyjne).
  2. Rozwijanie umiejętności komunikacji interpersonalnej uczniów.
  3. Udział w projekcie edukacyjnym pt. „Sztuka Emocji” – poznanie emocji poprzez dziedziny sztuki.
  4. Realizacja programu profilaktycznego „Przyjaciele ZIPPIEGO” rekomendowanego przez PARPA – organizowanie zajęć dotyczących radzenia sobie z emocjami, proszenia o pomoc, radzenia sobie ze stratą.

 

Rozbudzanie wrażliwości społecznej

Wzmacnianie w uczniach postawy tolerancji odmienności. Włączanie uczniów w akcje charytatywne:

  1. Stała współpraca z chorzowskim Hospicjum. Cykliczne organizowanie Szkolnego Dnia Pól Nadziei, w czasie którego uczniowie biorą udział w prelekcjach dotyczących opieki hospicyjnej i paliatywnej.
  2. Cykliczne organizowanie Dnia autyzmu.
  3. Coroczne obchody Dnia godności osób niepełnosprawnych.
    1. Współpraca z fundacją ,,Urtica Dzieciom’’- wykonanie prac plastycznych na aukcję charytatywną.

Zachęcanie do korzystania z zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań. Rozbudzanie wiedzy i zainteresowań uczniów.

  1. Zajęcia sportowe w ramach szkolnego koła nordic walking Włóczykij.
  2. Popularyzacja dyscyplin sportowych poprzez organizowanie zawodów międzyszkolnych.
  3. Udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym pt. Kreatywne Prace Plastyczne.
  4. Organizowanie licznych konkursów szkolnych. Udział w konkursach międzyszkolnych.

 

Współdziałanie z rodzicami

1.Współdziałanie z rodzicami w sprawach wychowania i działań profilaktycznych.

2. Ścisła wymiana informacji między rodzicami a nauczycielami pracującymi w oddziałach przyszpitalnych w celu skuteczniejszego planowania oddziaływania terapeutycznego.

Uwrażliwianie na zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu

1.Zaznajomienie uczniów ze sposobami świadomego korzystania z dobrodziejstw zasobów internetowych.

2. Poruszanie zagadnienia hejtu w sieci.
4. Prezentowanie uczniom alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu.

5. Organizowanie Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) – propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online, promowanie pozytywnego wykorzystania Internetu.

 

 

 

 

Działania związane z promowaniem wśród uczniów

 modelu absolwenta szkoły

 

Cel:

  1. Kształtowanie u uczniów postawy odpowiedzialności oraz obowiązkowości.
  2. Rozwijanie świadomości patriotycznej.
  3. Kształtowanie i doskonalenie umiejętności interpersonalnych z uwzględnieniem zasad prawidłowej komunikacji.
  4. Uczenie umiejętności współpracy w grupie z poszanowaniem odmienności zachowań, poglądów i wyznawanych wartości.
  5. Rozwijanie własnych zainteresowań, pogłębianie umiejętności konstruktywnej organizacji czasu wolnego i dbania i własne zdrowie.

 

 

 

 

 

Podejmowane działania

 

Sposoby i formy realizacji

Wspieranie harmonijnego rozwoju uczniów pod względem emocjonalnym, psychicznym i społecznym

Patrz: Działania edukacyjne związane z promowaniem wśród uczniów zdrowia, higieny, bezpieczeństwa, życia bez nałogów.

Rozbudzanie wrażliwości społecznej

Patrz: Działania edukacyjne związane z promowaniem wśród uczniów zdrowia, higieny, bezpieczeństwa, życia bez nałogów.

Praktyczne rozwijanie umiejętności

  1. Nauka zdrowego i bezpiecznego stylu życia podczas wszystkich zajęć edukacyjnych.
  2. Rozwijanie samodzielności w trakcie wszystkich zajęć lekcyjnych.

Zachęcanie do korzystania z zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań. Rozbudzanie wiedzy i zainteresowań uczniów.

 Patrz: Działania edukacyjne związane z promowaniem wśród uczniów zdrowia, higieny, bezpieczeństwa, życia bez nałogów.

Rozwijanie poczucia patriotyzmu

  1. Uroczyste obchodzenie wszystkich świąt państwowych.
  2. Rozwijanie wiedzy uczniów na temat Polski i jej historii m.in. podczas lekcji języka polskiego, godziny wychowawczej, historii.
  3. Organizowanie licznych konkursów na temat wiedzy o kraju i najbliższym regionie.
  4. Kształtowanie wiedzy uczniów na temat środowiska lokalnego podczas różnych zajęć edukacyjnych.
  5. Udział w akcji „Szkoła do hymnu”.

Stosowanie nowatorskich metod pracy

1.Prowadzenie atrakcyjnych zajęć poprzez stosowanie metod aktywizujących, nowatorskich z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.

 

 

Współpraca ze środowiskiem lokalnym


Instytucje wspierające szkołę w działaniach

wychowawczych i profilaktycznych

 

 

Nazwa instytucji

 

 

Adres

 

Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu "Stadion Śląski" w Chorzowie

 

ul. Katowicka 10, 41-500 Chorzów

Chorzowskie Centrum Kultury

ul. Sienkiewicza 3, 41-500 Chorzów

Klub Sportowy "Ruch Chorzów" S.A.

ul. Cicha 6, 41-500 Chorzów

Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu

ul. Dąbrowskiego 113,

ul. Odległa 5, 41-500 Chorzów

Kompleks Sportowy "HAJDUKI"

 

ul. Graniczna 92, 41-506 Chorzów

Młodzieżowy Dom Kultury

ul. Lompy 13, 41-500 Chorzów

Miejski Dom Kultury Batory

ul. Stefana Batorego 6, 41-506 Chorzów

. Stowarzyszenie Opieki Hospitacyjnej i Paliatywnej „Hospicjum” w Chorzowie

ul. Szpitalna 24, 41-506 Chorzów

Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Chorzów

ul. Rynek 1, 41-500 Chorzów

Śląski Bank Żywności

ul. Wincentego Janasa 15, 41-500 Chorzów

Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej
Maryi Panny

ul Farna 3, 41-506 Chorzów

 

Komisariat I Policji w Chorzowie

ul. Stefana Batorego 19, 41-506 Chorzów

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna

ul. Racławicka 23, 41-500 Chorzów

Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Racławicka 19, 41-500 Chorzów

Pałac Młodzieży w Katowicach

ul. Mikołowska 26, 40-066 Katowice

Dzienny Dom Pomocy Społecznej

ul. Skrajna 2a, 41-506 Chorzów

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Plac Grunwaldzki 8-10,

40-001 Katowice

Miejska Biblioteka Publiczna

Jana III Sobieskiego 8,

41-500 Chorzów

Komenda Miejska Policji -
Wydział do spraw nieletnich

ul. Legnicka 1 , 41-503Chorzów

Sąd Rejonowy w Chorzowie

ul. Rostka 2, 41-500 Chorzów

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie

ul. Katowicka 123, 41-500 Chorzów

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej

ul. Katowicka 123

41-500 Chorzów

Straż Miejska w Chorzowie

Jana III Sobieskiego 3,
41-500 Chorzów

Muzeum Śląskie

ul. Dobrowolskiego 1,
40-205 Katowice

Muzeum Powstań Śląskich

ul. Wiktora Polaka 1,
41-500 Świętochłowice

 

 

 

 

 



[1] Gaś Z.B., Kierunki działań profilaktycznych „1993”, Lublin, 1994.



osoba odpowiedzialna za treść: redakcja, dnia: 2023-09-18
utworzony: 18-09-2023 / modyfikowany: 18-09-2023
wprowadził(a): REDAKCJA
rejestr zmian

Stopka serwisu

© BIP - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 33 SPECJALNA 2024